Przełęcz Wyżna, miejsce wyjścia na Połoniny

Przełęcz Wyżna (873 m n.p.m.) zwana też Przełęczą nad Berehami, bądź Wyźnią, to miejsce początku szlaku dojściowego (żółtego) łączącego parking na przełęczy ze schroniskiem „Chatka Puchatka” na Połoninie Wetlińskiej (1 232 m n.p.m.). To także miejsce wielu śladów przeszłości. Najważniejsze z nich to:

- Pomnik poświęcony „Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc”, który ma nie tylko przypominać o tragicznych zdarzeniach w górach, ale też uświadamiać, że wielu tragediom udało się zapobiec dzięki akcjom ratunkowym.
- Dwa głazy spięte motywem cerkiewnej bani stanowiące symboliczny grób (pomnik) Jerzego Harasymowicza. Prochy wielkiego miłośnika krajobrazów bieszczadzkich i autora ponad 40 tomów wierszy rozsypano nad bieszczadzkimi połoninami.
- Kamienna tablica - upamiętniająca ukończenie „Wielkiej obwodnicy Bieszczadzkiej”, tzw. „Wielkiej Pętli”, jak czasem nazywana jest ta trasa. Łączna jej długość wynosi ok. 147 kilometrów. Swój bieg rozpoczyna ona w Lesku, a następnie przez Uherce Mineralne, Olszanicę i Ustrzyki Dolne biegnie do Czarnej, Lutowisk i Ustrzyk Górnych, by następnie skierować się do Cisnej, skąd przez Baligród wraca do Leska.
- Drewniana chata - Galeria, w której mieszka i pracuje stary bieszczadnik – rzeźbiarz i malarz tworzący tutaj swoje dzieła i wystawiający je na sprzedaż.
- Rosnące tu stare jesiony (jeden z nich liczy aż 130 lat); kiedyś ze względu na swe walory budowlane stanowiły ulubione drzewo Bojków i Łemków.

Bezpośrednio przy parkingu znajduje się plansza promująca Park Gwiezdnego Nieba "Bieszczady", a przy niej miejsce na zainstalowanie teleskopu.
Jest też ławeczka, stolik, a także tablica prezentująca panoramę Bieszczadów widzianych z Przełączy Wyżnej.
Dla osób ceniących odnajdywanie wspaniałych okazów flory na Przełęczy Wyżnej ma swój początek ścieżka dendrologiczno-historyczna "Berehy Górne". Prowadzi ona przez obszar obejmujący niegdyś wieś Berehy i składa się z 18 przystanków oznaczonych niewielkimi tabliczkami, umieszczonymi na niewysokich słupkach, zawierającymi krótkie opisy oraz symbole gałązki jabłoni.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej.

Dowiedz się więcej